Webdesing
Navigace
Test
Přihlášení
Jak na dobrý (web)design

Boření mýtů je težké

Zde se setkáte s častými (a mylnými) názory na webdesign. Pokusím se Vám vysvětlit, proč tomu dle mého názoru tak není, a také podat argumenty proti. Celý text se vztahuje na webdesign, ale platí pro design obecně.

► Mýtus 1: Webdesign je jen řemeslo!

Ne. Řemeslná zručnost je sice součástí každé lidské činnosti a webdesign není výjimkou, ale sama o sobě nestačí. Film není dobrý jen na základě toho, že používa skvělé 3D efekty, román není dobrý jen na základě toho, že neobsahuje pravopisné chyby. Stejně tak tvorba stránek a webdesign: to, že jsou plně funkční, není samospasitelné. Bez promyšlené vizuální podoby, jejíž podstatnou součástí je nápad a osobitost, půjde jen o kód bez ducha.

► Mýtus 2: Veškerý webdesign by si měl být podobný!

Ne. Webdesign má určitě sice pár zásad, které je z logických důvodů dobré dodržovat, aby byly stránky přehledné a jejich webdesign umožňoval orientaci. Člověk ale nakonec oddělí ty stránky, které si zapamatoval (tj. ty, které něčím vynikaly, které byly osobité a zajímavé), od těch, které byly všechny jedna jako druhá a nakonec se mu slily v jednu šeď. Šeď (a to neplatí jen pro webdesign) končívá nenávratně v zapomnění.

► Mýtus 3: Proč za webdesign platit! Leccos se dá přece stáhnout

Ne. Opensource je skvělá myšlenka a webdesign má celou řadu zdarma dostupných pomocníků. Nicméně tím, že si "hotovku" stáhnete, celá práce nekončí, ale teprve začíná. Nikde není psáno, že produkty jsou univerzální a bude stačit je "pouze" přizpůsobit. Leckdy ono je ono "přizpůsobení" pracnější, než kdyby se to udělalo na čisto od začátku.

► Mýtus 4: Webdesign musí blikat a všechno se musí hýbat!

Ne. Přicházíme na webové stránky, protože potřebujeme nějaké informace. Jestliže nám cestu zkříží "opravdu vychytaný" webdesign, tj. musíme nejdříve 2 minuty čekat na přehrání úvodního intra a pak se proklikávat odkazem, který se nejdříve desetkrát otočí, než nás propustí na další stránku, okamžitě prchejte a hledejte někde, kde webdesign pomáhá, nikoli překáží.

► Mýtus 5: Nezáleží na textu a jeho stylu. Hlavní jsou obrázky!

Ne. Je sice pravda, že webdesign je z podstatné části tvořen obrázky nebo videy, ale samo těžiště je nakonec v psaném textu, protože z něj získáváme to nejdůležitější - informace. Jen skutečný profesionál dokáže napsat stránky tak, aby byl jejich jazyk a styl ušit na míru cílovému uživateli. Pokud stránky obsahují nesrozumitelnosti nebo nesmysly, nezachrání to ani špičkový webdesign. Pokud navíc obsahují pravopisné chyby, je to prostě jen ostuda.

► Mýtus 6: Čím víc obrázků, tím lépe!

Ne. Obrázky na stránkách mají svoji funkci - ilustrativní, informativní nebo kompoziční. Cokoliv navíc je ovšem nadbytečné, a proto samoúčelné. Webdesign a jeho krása spočívají v čistotě a jednoduchosti, nikoli přeplácanosti.

► Mýtus 7: Tvorba stránek a webdesign: to zvládne každý!

Ne. Každý si možná může pořídit nějaký program, který "hravě vytvoří stránky během deseti minut" a s nímž bude webdesign opravdu nic jiného než zábava. Ovšem bez hlubších znalostí nejen kódu, grafiky, programování, databází, ale také stylistiky, estetiky nebo třeba fotografování bude jeho "výrobek" jen podprůměrně slepený nebo žádný, protože nefunkční.

Vyhledávaní
Online uživatelé

ogajor

Offline

acybacit

Offline

uqacitis

Offline

ufujiv

Offline

ymezanyg

Offline

yjafyp

Offline

ymavewer

Offline

isuniro

Offline

udodyx

Offline

exozow

Offline
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 3

· Členové on-line: 0

· Registrovaní členové: 1,725
· Nejnovější člen: ogajor
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.

Online chat
Pro napsání zprávy se musíte přihlásit.

morfe123
OfflineAdmin
· 31.10.2012 15:54:33
Tento web je prozatím ve výstavbě, děkuji za pochopení,pokud máte nějaké nápady,můžete mi kontaktovat zde http://morfe123.f.
..ontact.php

Copyright © 2012
Designed by morfe123

Upozornění : Autor stránky nebere žádnou zodpovědnost za příspěvky odeslané uživatelama.
Všechny příspěvky jsem vkládate na vlastní odpovědnost.
Autor stránky odmítá jakoukoliv zodpovědnost za případné porušení zákonů.
Kopírovaní obsahu bez písemného souhlasu autora stránky je trestné.
V připadě,že jste narazily na nelegální obsah,prosím,okamžitě kontaktujte administrátora stránek.Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

258,804 návštěv : Vygenerované za: 0.06 sekund